12 lipca 2023

Płyn mózgowo-rdzeniowy

Płyn mózgowo- rdzeniowy, gdy prawidłowy – klarowny, bezbarwny, przezroczysty; gdy czerwonawy – możliwe krwawienie; mętny, gęsty – ropa; żółty – podwyższona ilość białka np. na skutek zastoju, ale też np. wskutek rozpadu krwinek

W przybliżeniu objętość PMR u dorosłego wynosi ok 150 ml; średnio, w warunkach prawidłowych w ciągu minuty wytwarzanych jest 0,5 ml płynu (co w skali dnia wynosi ok 500 ml – 600 ml). Naturalna “wymiana” PMR odbywa się średnio 3 – 4 razy dziennie!

Płyn mózgowo-rdzeniowy krąży w obrębie układu komorowego i przestrzeni podpajęczynówkowej, która rozciąga się w obrębie jamy czaszki i kanału kręgowego – przestrzeni otaczającej mózgowie i rdzeń kręgowy. Jedną z funkcji PMR jest funkcja ochronna, amortyzująca. Płyn ten amortyzuje przed wstrząsami, siłami wywieranymi na mózgowie i rdzeń kręgowy. Zarówno komory boczne, jak i komora trzecia i czwarta poprzez sploty naczyniówkowe zaangażowane są w wytwarzanie (wydzielanie) PMR. Przestrzeń zewnątrzkomórkowa mózgu miesza się z płynem mózgowo-rdzeniowym z uwagi na brak bariery uszczelniającej komórki wyściółki oraz zachowany swobodny przepływ przez oponę miękką. Poza oczywistą rolą splotów naczyniówkowych, część płynu powstaje również wskutek przepływu płynu pozakomórkowego przez wyściółkę układu komorowego. Biorąc to pod uwagę PMR postrzegany jest jako ultrafiltrat osocza, który zapewnia równowagę chemiczną a przez to prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Sprawdź podobne materiały


Sprawdź kanał na YouTubie


Artykuły to nie wszystko! Czeka na Ciebie jeszcze YouTube dedykowany... a jakże by inaczej? Neuroradiologii! Przejdź do niego już dziś i sprawdź jego treść. Pamiętaj, aby zasubskrybować kanał.

Dodaj artykuł
Radiologia Pol Youtube
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej