14 listopada 2023

Zapalenie nerwu przedsionkowego

Podstawowa budowa układu przedsionkowego

Układ przedsionkowy pod względem budowy dzielony jest na część zmysłową (obwodową) oraz nerwową (ośrodkową). W skład tej pierwszej zalicza wchodzi błędni, składający się z kanałów półkolistych, woreczka, łagiewki oraz przewodu śródchłonkowego. Z kolei część nerwowa składa się ze zwoju przedsionkowego, nerwu przedsionkowego, jąder przedsionkowych obecnych w pniu mózgu, wyższych ośrodków mózgowych w pniu, móżdżku, jądrach podkorowych oraz w korze mózgu.

Funkcje układu przedsionkowego

Układ przedsionkowy pełni kluczową rolę w utrzymywaniu kontroli pozycji ciała w obliczu przyspieszania, odbiór, analiza oraz udział w odpowiedzi na siły grawitacji; przekazywanie informacji o pozycji głowy w OUN; udział w utrzymywaniu właściwego napięcia mięśnil; utrzymywanie stałego pola widzenia w czasie ruchów głowy; udział w utrzymywaniu równowagi.

Podstawowe informacje

Przyjmuje się, że zapalenie nerwu przedsionkowego stanowi drugą najczęstszą przyczynę obwodowych zawrotów głowy. Wskazuje się, że do zapalenia nerwu przedsionkowego dochodzi z największym prawdopodobieństwem na tle wirusowym. Do innych potencjalnych przyczyn należą: reakcje autoimmunologiczne, czy naczyniowe.

Do najczęstszych objawów zapalenia nerwu przedsionkowego zalicza się: nagłe, stopniowo narastające zawroty głowy, oczopląs, mdłości, wymioty, zaburzenia równowagi. Istotną informacją wskazującą na zapalenie nerwu przedsionkowego jest brak zaburzeń słuchu. Do wycofania objawów dochodzi najczęściej w ciągu 7 – 21 dni. Często występują nawroty.

Leczenie

leki przeciwhistaminowe, skopolamina, leki przeciwwymiotne, sterydy

Sprawdź podobne materiały


Sprawdź kanał na YouTubie


Artykuły to nie wszystko! Czeka na Ciebie jeszcze YouTube dedykowany... a jakże by inaczej? Neuroradiologii! Przejdź do niego już dziś i sprawdź jego treść. Pamiętaj, aby zasubskrybować kanał.

Dodaj artykuł
Radiologia Pol Youtube
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej