20 marca 2023

Układ glimfatyczny

Czym jest układ glimfatyczny?

Układ glimfatyczny to okołonaczyniowa przestrzeń tworzona przez komórki glejowe, w której dochodzi do transportu substancji odżywczych do OUN oraz usuwania metabolitów z płynu mózgowo-rdzeniowego i płynu międzykomórkowego OUN.

Co sprawuje główną rolę w funkcjonowaniu układu glimfatycznego?

Kluczową rolę w funkcjonowaniu układu glimfatycznego odgrywają astrocyty, na których wypustkach znajduje się akwaporyna-4 – białko, promującą transport wody (oraz substancji w niej rozpuszczonych) do przestrzeni Virchowa-Robina, czyli właściwej przestrzeni krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego. Astrocyty tym samym chronią neurony ośrodkowego układu nerwowego przed toksycznym działaniem metabolitów.

Jakie jest znaczenie snu w funkcjonowaniu układu glimfatycznego?

Układ glimfatyczny wykazuje wzmożoną aktywność w trakcie snu. Zakłada się, że zaburzenie działania układu glimfatycznego doprowadza do wzrostu ryzyka rozwoju chorób neurodegeneracyjnych oraz przyspieszenia procesu starzenia mózgu.

Sprawdź podobne materiały


Sprawdź kanał na YouTubie


Artykuły to nie wszystko! Czeka na Ciebie jeszcze YouTube dedykowany... a jakże by inaczej? Neuroradiologii! Przejdź do niego już dziś i sprawdź jego treść. Pamiętaj, aby zasubskrybować kanał.

Dodaj artykuł
Radiologia Pol Youtube
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej