23 lipca 2023

Zespół Bow’a-Hunter’a

Zespół Bow’a-Hunter’a jest rzadką przyczyną niewydolności kręgowo-podstawnej, wynikającą z zaburzeń przepływu krwi przez tętnicę kręgową (wskutek jej niedrożności lub uszkodzenia). Częstą przyczyną tego schorzenia jest zaburzenie układu kostnego (kompresji) – odcinka szyjnego kręgosłupa – najczęściej na wysokości C1/C2 (częściej) lub C2/C3 (rzadziej) – które upośledza przepływ krwi i/lub prowadzi do uszkodzenia ściany tętnicy kręgowej przy rotacji szyi. 

O zespole Bow-Hunter’a warto pamiętać w przypadku pacjentów w młodym wieku z udarem niedokrwiennym z zakresu krążenia tylnego oraz wykrytymi zmianami kostnymi odcinka szyjnego kręgosłupa. Spośród zmian kostnych najczęściej wskazuje się na kompresyjne zniesienie wysokości kręgów, chociaż w literaturze wymieniane są również osteofity odcinka szyjnego, zaburzające przebieg naczynia.

Sprawdź podobne materiały


Sprawdź kanał na YouTubie


Artykuły to nie wszystko! Czeka na Ciebie jeszcze YouTube dedykowany... a jakże by inaczej? Neuroradiologii! Przejdź do niego już dziś i sprawdź jego treść. Pamiętaj, aby zasubskrybować kanał.

Dodaj artykuł
Radiologia Pol Youtube
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej