18 kwietnia 2023

Zespół CLIPPERS

Zespół przewlekłego limfocytarnego zapalenia mostu i móżdżku (CLIPPERS, chronic lymphocytic inflammation with pontine perivascular enhancement responsive to steroids). Chorzy prezentują ataksję, zaburzenia funkcji nerwów czaszkowych oraz układu piramidowego. Przebieg zespołu jest podostry, w przebiegu którego dochodzi do nacieku limfocytarnego mostu i móżdżku. Zmiany zapalne mogą być jednak zlokalizowane również szyjnym odcinku rdzenia kręgowego. Schorzenie dobrze odpowiada na leczenie sterydami. Etiologia tego zespołu nie jest w pełni poznana. 

Metodą obrazowania z wyboru jest rezonans magnetyczny głowy z kontrastem. Obraz zespołu charakteryzuje się mnogimi hiperintensywnymi punktowymi zmianami, układającymi się liniowo w obrębie mostu lub móżdżku. W przypadku sekwencji T1 zmiany ulegają wzmocnieniu po podaniu kontrastu. W sekwencjach T2/FLAIR oraz DWI zmiany prezentują się jako hiperintensywne.

chronic lymphocytic inflammation with pontine perivascular enhancement responsive to steroids clippers 4
Case courtesy of Fakhry Mahmoud Ebouda, https://radiopaedia.org/
From the case https://radiopaedia.org/cases/87013
chronic lymphocytic inflammation with pontine perivascular enhancement responsive to steroids clippers 2
Case courtesy of Jennie Roberts
https://radiopaedia.org/
From the case https://radiopaedia.org/cases/37520

Sprawdź podobne materiały


Sprawdź kanał na YouTubie


Artykuły to nie wszystko! Czeka na Ciebie jeszcze YouTube dedykowany... a jakże by inaczej? Neuroradiologii! Przejdź do niego już dziś i sprawdź jego treść. Pamiętaj, aby zasubskrybować kanał.

Dodaj artykuł
Radiologia Pol Youtube
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej