10 kwietnia 2021

RTG klatki piersiowej u dziecka

Zasady wykonywania zdjęć rentgenowskich u dzieci nieco różnią się od tych dotyczących dorosłych. Ze względu na dość wysoką wrażliwość na promieniowanie jonizujące wśród małych pacjentów należy dążyć do maksymalnego zmniejszenia dawki promieniowania – brak dawki minimalnej uważanej za nieszkodliwą. Powinno unikać się wykonywania zdjęć w wielu projekcjach, jeżeli nie są one niezbędne dla procesu diagnostycznego. W miarę możliwości zastępuje się je alternatywnymi badaniami – MRI i USG.

U dzieci na przeglądowym zdjęciu RTG klatki piersiowej widoczna jest niewystępująca u dorosłych, zlokalizowana w śródpiersiu górnym grasica. Wraz z osiągnięciem dojrzałości płciowej rozpoczyna się jej inwolucja, a obecność widocznej masy w tej okolicy na  radiogramie osoby dorosłej może wskazywać na rozrost nowotworowy.

Prawidłowa grasica zbudowana jest z dwóch płatów, przy czym należy pamiętać, że u każdego dziecka może przyjąć inny kształt i rozmiar. Narząd powinien być dobrze odgraniczoną od miąższu płucnego strukturą o gładkich zarysach.

Grasica u dzieci stosunkowo duży rozmiar zachowuje do 5 r.ż., a do 10 r.ż. widoczny pozostaje jedynie jej cień.

U niemowląt serce jest silnie zaokrąglone, a stosunek jego wielkości do szerokości klatki piersiowej pozostaje w granicach 0,55-0,62 i zmniejsza się w trakcie wzrostu. U dorosłych natomiast wskaźnik sercowo-płucny nie powinien przekraczać 0,5. Serce dziecka jest położone bardziej poziomo. Podobną tendencję wykazuje przebieg żeber. 

Warto zaznaczyć również, że u małych dzieci szczególnie trudno uzyskać silny wdech i utrzymać go na czas robienia zdjęcia. Może to skutkować obserwowaniem powiększenia sylwetki serca, bądź zmian upowietrznienia miąższu płucnego niezwiązanych z procesem patologicznym. Niezbędna jest ocena jakości zdjęcia i znajomość stanu klinicznego dziecka w celu uniknięcia pomyłek.

Utrzymanie pionowej postawy ciała przez dziecko również jest bardzo trudne. Można to jednak osiągnąć umieszczając je w specjalnym urządzeniu do stabilizacji BOBIX. Jest to profilowana tuba wykonana z tworzywa sztucznego, posiadająca paski zabezpieczające oraz uchwyt do zawieszenia.

Sprawdź podobne materiały


Sprawdź kanał na YouTubie


Artykuły to nie wszystko! Czeka na Ciebie jeszcze YouTube dedykowany... a jakże by inaczej? Neuroradiologii! Przejdź do niego już dziś i sprawdź jego treść. Pamiętaj, aby zasubskrybować kanał.

Dodaj artykuł
Radiologia Pol Youtube
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej