16 marca 2023

Opinia o kursie USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych Wielkopolskiej Szkoły Diagnostyki Obrazowej „Obraz”

Portal neuroradiologia.info spełnia swoją funkcję edukacyjną również przez opiniowanie szkoleń z zakresu neurologii i radiologii oraz dziedzin powiązanych. Jest to mój pierwszy wpis „opiniujący” i spodziewam się, że ten artykuł pomoże osobom zastanawiającym się nad wyborem szkolenia poświęconego obrazowaniu tętnic szyjnych i kręgowych metodą USG Doppler.

Czas i miejsce wydarzenia:

Kurs odbył się w dniach 10 – 11 marca 2023 roku w Dymaczewie Nowym w Wielkopolsce. Jako, że jestem Wielkopolaninem, wybór był dla mnie dość oczywisty. Wielkopolska Szkoła Diagnostyki Obrazowej Obraz funkcjonuje na rynku szkoleń od ponad 20 lat, a zatem spodziewałem się formuły szkolenia, która od lat zadowala kursantów. Dymaczewo Nowe jest malowniczo położoną wsią nad Jeziorem Dymaczewskim. Bliski kontakt z naturą to z duży atut miejsca odbywania szkolenia, ponieważ pozwala wszystkim miastowym (w tym mnie) „wyłączyć się” i skupić wyłącznie na przyswajaniu wiedzy. Oczywiście pierwsza połowa marca pozostawiła w tym roku wiele do życzenia pod względem pogody, ale łatwo sobie wyobrazić, jak świetnie musi ta okolica wyglądać późniejszą wiosną. Ośrodek, w którym odbywało się szkolenie niczym szczególnym nie zaskoczył. Ani na plus, ani na minus. Sala konferencyjna Hotelu Szablewski po prostu spełniła swoją rolę. Wystarczyło miejsca na sprzęt, a ten zostawił zdecydowanie dobre wrażenie.

Sposób prowadzenia szkolenia:

Prowadzącym był prof. dr hab. Marcin Gabriel, który posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń. Poziom prowadzenia spotkania stał na wysokim poziomie. Na początku teoria, następnie praktyka. Praktycznie za każdym razem, gdy pojawiały się bardziej złożone i zawiłe fragmenty teorii, profesor potrafił wprowadzić element anegdoty, który skutecznie przyciągał z powrotem uwagę kursantów. Prezentacje zostały udostępnione kursantom jeszcze tego samego dnia w formie pliku dostępnego do pobrania w tzw. chmurze.

Rozkład godzinowy szkolenia:

Pierwszego dnia pierwsza część szkolenia (teoretyczna) trwała ok 3h, pozostałe 4h poświęcone były ćwiczeniom. Pomiędzy częścią teoretyczną, a praktyczną uczestnicy otrzymali posiłek. 2 daniowe menu na całkiem niezłym poziomie. Pierwszy dzień poświęcony był obrazowaniu metodą Doppler USG tętnic szyjnych. Ćwiczenia to czysta praktyka pod czujnym okiem profesora. Ze względu na to, że w szkoleniu uczestniczyło ok 20 kursantów (w tej chwili nie mogę dokładnie przypomnieć sobie liczby), zostaliśmy podzieleni na 4 grupy (każda po 4-5 osób). Każda grupa posiadała dostęp do aparatu USG. Co istotne każda grupa posiadała dostęp do innej aparatury. Pozwalało to na zapoznanie się z interfejsem różnych marek ultrasonografów. Moja grupa ćwiczyła na aparacie od firmy Samsung, tym samym na którym ćwiczył sam profesor i nikomu sprzęt nie sprawił problemów, a sama maszyna okazała się bardzo intuicyjna. Każda grupa mogła skorzystać z uprzejmości modeli, którzy stawili się na dzień szkolenia, umożliwiając najlepsze możliwe warunki uczenia się. Każdy model badany był przez ok 40 minut, co pozwoliło każdej osobie badać jednego modela przez ok 10 minut. Na jedną maszynę przypadało aż 4 modeli.

Na drugi dzień z kolei składały się wykłady oraz ćwiczenia z zakresu obrazowania metodą Doppler USG tętnic kręgowych. Drugi dzień planowo trwał krócej. Ok 2h części teoretycznej, a następnie ok 2h ćwiczeń. Podczas ćwiczeń podobnie jak dnia pierwszego korzystaliśmy z uprzejmości modeli. O ile dobrze pamiętam na każdą grupkę podobnie przypadało 4 modeli. Poza samym obrazowaniem tętnic kręgowych mogliśmy utrwalić nabyte umiejętności z zakresu obrazowania tętnic szyjnych. Można było odnieść wrażenie, że żaden niepoprawny ruch lub żadne chwilowe zagubienie nie umknęło uwadze profesora Gabriela. Za każdym razem pan profesor dochodził do kursanta i korygował ustawianie oraz trzymanie głowicy wraz ze wskazówkami dotyczącymi współpracy z aparatem USG.

Czy polecam to szkolenie?

Szkolenie USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych organizowane przez Wielkopolską Szkołę Diagnostyki Obrazowej Obraz to dobra inwestycja w rozwój. Jest to jakkolwiek szkolenie dedykowane dla wszystkich tych, którzy są na początku drogi z wykonywaniem tego badania. Dla bardziej zaawansowanych przedstawiane tematy mogłyby okazać się zbyt podstawowe.

Sprawdź podobne materiały


Sprawdź kanał na YouTubie


Artykuły to nie wszystko! Czeka na Ciebie jeszcze YouTube dedykowany... a jakże by inaczej? Neuroradiologii! Przejdź do niego już dziś i sprawdź jego treść. Pamiętaj, aby zasubskrybować kanał.

Dodaj artykuł
Radiologia Pol Youtube
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej