21 marca 2023

Opinia o kursie Entomografii „Neuroradiologia I”.

Portal neuroradiologia.info spełnia swoją funkcję edukacyjną również przez opiniowanie szkoleń z zakresu neurologii i radiologii oraz dziedzin powiązanych. Z uwagi na współpracę z Entomografią, miałem okazję uczestniczyć w szkoleniu Neuroradiologia I. Jak oceniam ten kurs i czy wyjechałem z Łodzi usatysfakcjonowany? Przeczytaj!

Czas i miejsce wydarzenia:

Kurs odbył się w dniach 18 – 19 marca 2023 roku w Łodzi w Hotelu Ambasador Premium. Dojazd do Łodzi ze stolicy Wielkopolski okazał się nie lada wyzwaniem. Mimo że miasto jest położone w centrum naszego kraju, to dojazd z Poznania pociągiem na pewno nie należy do najwygodniejszych. Po przeanalizowaniu wszystkich połączeń, „wszystkich za i przeciw” zdecydowałem się do Łodzi pojechać Flixbusem. Pomysł nie był mój. Okazuje się, że wielu lekarzy z Poznania właśnie tak dojeżdża na kursy Entomografii. To taka ciekawostka 🙂

Entomografia funkcjonuje na polskim rynku szkoleń od 17 lat, więc była to kolejna organizacja z wieloletnim doświadczeniem, którą miałem przyjemność odwiedzić w tym miesiącu i tutaj zdecydowanie było widać apetyt na inwestowanie w rozwój. Entomografia rozwija się bardzo prężnie i po kilku rozmowach z samą panią dyrektor, którą serdecznie pozdrawiam, odnoszę wrażenie, że przed Entomografią jeszcze wiele interesujących inicjatyw!

Ostatni raz odwiedziłem Łódź 6 lat temu i byłem bardzo miło zaskoczony, jak to miasto się zmieniło! Nowa architektura, piękny dworzec, odnowiona główna ulica, odnawiane kamienice i do tego chyba jeden z piękniejszych hoteli od Puro, w którym miałem okazję się zatrzymać.

Ośrodek, w którym odbywało się szkolenie spełniał dobrze swoją rolę. Duża przestrzeń, z pełną infrastrukturą, dobrym nagłośnieniem, trzema projektorami i klimatyzacją. Zaletą Hotelu Ambasadoru Premium jest niewątpliwie dobry dostęp do Dworca Łódź Fabryczna, co pozwoliło sprawnie przemieścić się po zakończonym kursie do autobusu powrotnego (nawet na piechotę).

Sposób prowadzenia szkolenia:

Prowadzącymi były prof. dr hab. n. med. Barbara Bobek-Billewicz, prof. dr hab. n. med. Monika Bekiesińska-Figatowska oraz prof. dr hab. n. med. Joanna Bladowska (jak dla mnie podczas tego kursu najelpszy performance). Po kilkugodzinnych wykładach, uczestnicy przystępowali do części praktycznej, która polegała na analizowaniu zdjęć na stacjach diagnostycznych. A propos stacji diagnostycznych, to Entomografia dysponuje niezwykle bogatą flotą stacji diagnostycznych. To robiło bardzo dobre wrażenie. Na jednej stacji diagnostycznej każdorazowo pracowało dwóch lekarzy, co uważam za dobre rozwiązanie, które sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości. Prezentacje zostały udostępnione kursantom jeszcze tego samego dnia w formie pliku dostępnego do pobrania w tzw. chmurze po zalogowaniu na prywatne konto na stronie entomgrafia.pl. Dostęp do plików z poziomu konta jest świetnym rozwiązaniem i skutecznie porządkuje „bibliotekę materiałów” uczestników szkolenia.

Rozkład godzinowy szkolenia:

Pierwszego dnia pierwsza część szkolenia (teoretyczna) rozpoczęła się o godzinie 9.00 i trwała ok 4h, następnie po przerwie kawowej przez około godzinę mogliśmy przeglądać przypadki na stacjach diagnostycznych. Podczas przeglądania przypadków wykładowczyni tłumaczyła, na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę, co pomagało odnaleźć się na poszczególnych przekrojach. Po części praktycznej zasłużony obiad w formie bufetu szwedzkiego (obiad wliczony w cenę biletu). Po przerwie obiadowej druga część szkolenia (część teoretyczna), która trwała 2h, a po niej – jak w przypadku części pierwszej – część warsztatowa. Druga część warsztatów trwała od 17 do 19.20 czyli prawie o 30 minut dłużej niż zakładał program i był to spory ukłon w stronę uczestników ze strony pani prof. prof. Bekiesińskiej-Figatowskiej. Pierwszy dzień był na tyle intensywny, że jak tylko wróciłem do swojego hotelu, to nawet nie wiedziałem, kiedy zasnąłem… i to wyłącznie z powodu intelektualnego wysiłku, a nie innych nie – naukowych okoliczności oczywiście! ;))

Drugiego dnia szkolenie rozpoczęło się o godzinę wcześniej niż pierwszego dnia, a z uwagi na brak ustawionego budzika… tak… zaspałem – na szczęście tylko 30 minut i na szczęście nie byłem jedyny! Być może nie tylko dla mnie pierwszy dzień był tak naukowo obfity!

Dzień drugi w pełni prowadzony był przez panią prof. Bobek-Bilewicz oraz panią prof. Bladowską. Układ szkolenia przypominał dzień pierwszy. Po kilkugodzinnej części teoretycznej intensywne warsztaty na stacjach diagnostycznych. Dobrym rozwiązaniem i to trzeba docenić były przerwy kawowe przed samymi ćwiczeniami, dzięki czemu mogliśmy podładować baterię cukrem i kawą! 🙂 Drugiego dnia przerwa obiadowa była po części warsztatowej, co pozwoliło maksymalnie wypełnić czas wykładami oraz warsztatami. Szkolenie zakończyło się o godzinie 16.00. Jednak… to nie jest wszystko, co warto odnotować ze szkolenia, bo było kilka elementów, które na pewno sprawiły, że wydarzenie to zostało zapamiętane wyłącznie z dobrej strony. Jakie to elementy? Przejdź do przedostatniej części recenzji!

Mocne strony Entomografii:

Jest kilka elementów, które sprawiły, że szkolenie wyróżniło się zdecydowanie na plus, które warto szczególnie wyróżnić, docenić:

  • test sprawdzający wiedzę na samym początku kursu oraz ten sam test na zakończenie kursu, co jest prostym i motywującym sposobem mierzenia poziomu zdobytej wiedzy
  • drukowane skrypty z zamieszczonymi zdjęciami (slajdami z prezentacji) z dość dużą przestrzenią na notatki. Ten skrypt to ponad 100 stron, zbindowane ze stroną okładkową.
  • wyżywienie wliczone w cenę biletu (przerwy kawowe i obiadowe)
  • prosta obsługa strony internetowej
  • bycie otwartym na sugestie uczestników. Entomografia wprowadziła do swojego programu naukowego dodatkowe wykłady, opierając się na zgłaszanych potrzebach kursantów.

Czy polecam I część kursu poświęconego Neuroradiologii?

Kursy Entomografii cieszą się zainteresowaniem pośród radiologów, neurologów i neurochirurgów. Uczestniczyłem w wydarzeniu i przychylam się ku polecaniu tego wydarzenia wszystkim tym na początku swojej drogi w poznawaniu zawiłości neuroradiologii.

Zrzut Ekranu 2023 04 18 O 19.10.43
Zrzut Ekranu 2023 04 18 O 19.10.50

Sprawdź podobne materiały


Sprawdź kanał na YouTubie


Artykuły to nie wszystko! Czeka na Ciebie jeszcze YouTube dedykowany... a jakże by inaczej? Neuroradiologii! Przejdź do niego już dziś i sprawdź jego treść. Pamiętaj, aby zasubskrybować kanał.

Dodaj artykuł
Radiologia Pol Youtube
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej