10 kwietnia 2021

Guz Pancoasta

Guz Pancoasta to rak szczytu płuca, wychodzący z górnej bruzdy płuca. Jest podstępnym nowotworem, często niezauważanym, ze względu na lokalizację, w standardowym zdjęciu RTG klatki piersiowej. Histologicznie najczęściej jest to gruczolakorak.

Guz Pancoasta często nacieka okoliczne żebra (I-III) powodując ich zniszczenie. Ponadto, może powodować zespół Hornera po stronie występowania. Często zajmuje splot ramienny, a w przypadku prawostronnej lokalizacji może spowodować niedrożność żyły głównej górnej.

Do diagnostyki obrazowej możemy użyć RTG, USG, TK i MR. RTG: oprócz projekcji AP i bocznej warto wykonać zdjęcie w projekcji lordotycznej, czyli celowanej na szczyty płuc, które w klasycznej projekcji AP są zasłonięte przez obojczyki. Zdjęcie wykonuje się na pełnym wdechu. W przypadku guza widoczne będzie zacienienie tkanek miękkich.

USG: jego użycie w celach diagnostycznych jest ograniczone, jednak przydaje się przy wykonaniu biopsji przezskórnej.

TK: podobnie jak w przypadku guzów płuc w innej lokalizacji, TK z kontrastem jest bardzo przydatnym badaniem, jednak o niskiej czułości i swoistości dla dokładnej oceny miejscowej (stagingu). Dobrze obrazuje natomiast zajęcie żeber i kości.

MR: wykazuje wysoką czułość (88%) i swoistość (100%) do oceny miejscowej. Umożliwia zobrazowanie splotu ramiennego, od którego zajęcia może zależeć klasyfikacja pacjenta do leczenia. Badanie wykonuje się w płaszczyznach czołowej i strzałkowej, z czego większość wymaganych informacji zapewnia obrazowanie strzałkowe T1.

Guz Pancoasta należy różnicować z przerzutami do płuc, międzybłoniakiem, mięsakami i innymi pierwotnymi nowotworami oraz przerzutami tkanek miękkich klatki piersiowej, a także pogrubieniem opłucnej, np. w przebiegu gruźlicy. Zespół Hornera to zespół objawów, który warto skojarzyć sobie z guzem Pancoasta. Klasyczna jest triada objawów: opadnięcie powieki (ptosis), zwężenie źrenicy (miosis) i zapadnięcie gałki ocznej (enophtalmus). Dlatego zawsze, jeśli trafi do Ciebie pacjent z takimi objawami, wyklucz guza szczytu płuca!

Sprawdź podobne materiały


Sprawdź kanał na YouTubie


Artykuły to nie wszystko! Czeka na Ciebie jeszcze YouTube dedykowany... a jakże by inaczej? Neuroradiologii! Przejdź do niego już dziś i sprawdź jego treść. Pamiętaj, aby zasubskrybować kanał.

Dodaj artykuł
Radiologia Pol Youtube
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej
Patrnerzy Radiologii Polskiej